לא מה שחשבת: מנפצות מיתוסים על הווסת

הווסת היא תופעה נורמלית, טבעית, ורגילה לחלוטין. ובכל זאת, במשך אלפי שנים התפתחו סביבה שלל מיתוסים הזויים, לחלקם יש אחיזה בתרבות עד היום. אז ריכזנו כאן 12 מיתוסים (אחד לכל וסת בשנה!) כדי להפריד אחת ולתמיד בין אמת לבדיה.

 

מיתוס #1: 

 

לפעילות גופנית בזמן הווסת יש השפעה על כובד הדימום שלך

 

האמת: לפעילות גופנית בזמן הווסת אין השפעה כזאת או אחרת על כמות הדם שלך, אבל היא כן יכולה להקל על הכאבים. אז אם יש לך כוח לזה (מודות שלנו בדרך כלל אין…) תצטיידי בזוג מכנסי ריצה של מודיבודי ועופי על החיים שלך במכון. 

ספורט בזמן הווסת לא משפיע על כמות הדם

מיתוס #2: 

 

אנחנו לא אמורות לדבר על וסת בציבור, בעיקר לא ליד בנים/גברים.

 

האמת: כשכואב לך הראש את חושבת פעמיים לפני שאת אומרת את זה? או כשיש לך כאב גב? הרחם היא גם חלק מהגוף שלך, וזה שיש אותה "רק" ל-51% מהאוכלוסייה לא אומר שאי אפשר לדבר עליה. 

 

מיתוס #3: 

 

מי שמשתמשת בטמפונים כבר לא בתולה, כי הטמפון קורע את קרום הבתולים שלה. 

 

האמת: קרום הבתולים הוא רקמה שנמצאת בפתח הואגינה, והיא לא נקרעת אלא נמתחת ומשתנה בעקבות כל מיני דברים, החדרת טמפון הוא אחד מהם. בכל מקרה, שינוי במבנה של רקמה, שממילא היא שונה אצל א.נשים שונים, לא קשור לבתולים שלך בשום צורה. 

גם אותנו חלק מהמיתוסים האלה מצחיקים

 

מיתוס #4:

 

פי.אמ.אס זה סתם תירוץ

 

האמת: פי.אמ.אס זאת תופעה אמיתית לגמרי, אבל לא כולן חוות אותה. עבור 25% מהנשים, הימים לפני קבלת הווסת הן תקופה מאתגרת רגשית, שלפעמים מתבטאת בעצב או בעצבים. 

 

מיתוס # 5: 

 

דם הווסת הוא דם מזוהם, והווסת היא הדרך של הגוף להתנקות מרעלים

 

האמת: מיתוס שקרי! בזמן הווסת הגוף שלנו מוציא החוצה את רירית הרחם. זאת פעילות של מערכת הרבייה, לא העיכול. הגוף שלך מוציא אותה פשוט כי אין הריון ולכן אין בה צורך - אבל לא כי היא מזוהמת או חלילה רעילה. 

הווסת שלך היא לא תהליך של ניקוי רעלים - והיא לא מלוכלכת

מיתוס #6:

 

רק נשים מקבלות מחזור.

 

האמת: חלק מהא.נשים שמקבלים וסת בכלל לא מזדהים כנשים. גברים טרנסג'נדרים או א-בינאריים, למשל. גם נערות, ולפעמים ילדות, מקבלות וסת. אגב, גם לא כל הנשים מקבלות וסת. נשים בהריון, נשים בגיל מתקדם, ונשים שעברו כריתת רחם הן רק מספר דוגמאות. 

 

מיתוס #7:

 

אי אפשר להיכנס להריון מקיום יחסי מין בזמן הווסת

 

האמת: זה לא נפוץ, אבל זה אפשרי. הזרע יכול להישאר חי בתוך הגוף שלך במשך כמה ימים, כך שיכול להיווצר מצב בו חלון הפוריות קרוב לווסת והזרע יפרה את הביצית. עדיף לא להסתכן. 

גם כשאת בווסת יש סיכוי להיכנס להריון

מיתוס #8:

 

וסת זה מגעיל.

 

האמת: די עם זה… הווסת היא פשוט הווסת. תהליך טבעי שעובר על הגוף. להגיד עליה שהיא מגעילה זה כמו שנגיד: "לנשום זה מגעיל". 


מיתוס #9:

 

אסור לקיים יחסי מין בזמן הווסת

 

האמת: מותר. לא כולם.ן מרגישות.ים בנוח עם זה, וגם זה בסדר, אבל מותר. 

 

מיתוס #10 

 

מסוכן לשחות באוקיינוס כשאת בווסת

 

האמת: מדובר באגדה אורבנית. מעולם לא היה מקרה של תקיפת כרישים ששויך לדימום וסת. עכשיו כשאת רגועה, את יכולה לבדוק את קולקציית בגדי הים של מודיבודי

קפצי למים - אף כריש לא יבוא

מיתוס #11:

 

הווסת שלך מסתנכרנת עם זאת של חברות שלך, אחיות, או נשים אחרות שקרובות אלייך.

 

האמת: אין עדות מדעית לסינכרון כזה. עם זאת, סטטיסטית, סביר להניח שתהיה חפיפה מקרית בין הווסת שלך לזאת של חלק מנשים שקרובות אלייך, מכיוון שלרוב הנשים בגיל הפוריות יש וסת כמה ימים בחודש. 

מיתוס #12:

 

כל וסת אורכת שבוע בדיוק, בדיוק פעם בחודש.

 

האמת: וסת ממוצעת אורכת כ-5 ימים, אבל הטווח הנורמלי שלה הוא בין 3 ל-8 ימים. מחזור חודשי ממוצע אורך בין 4 ל-5 שבועות, אבל גם הוא יכול להיות קצר או ארוך יותר בין אישה לאישה, וגם לשנות תדירות אצל אותה אישה בין מחזור למחזור. 

 
x

#{title}

#{text}

#{price}